Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mandatarul neavocat nu poate pune concluzii in fond ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mandatarul neavocat nu poate pune concluzii in fond sau concluzii in legatura cu orice chestiune juridica?

In lege se precizeaza ca mandatarul neavocat care reprezinta partea nu poate pune concluzii. Despre ce fel de concluzii este vorba?? Numai concluzii pe fond sau concluzii in general in legatura cu orice chestiune juridica?

Multumesc
Concluzii in fond, altfel nu ar mai avea sens reprezentarea prin mandatar neavocat. In practica mandatarul neavocat depune concluzii scrise doar la inchiderea dezbaterilor, atunci cand instanta ramane in pronuntare, sau dupa inchiderea dezbaterilor daca instanta amana pronuntarea. In rest, mandatarul neavocat invoca exceptii, propune probe, poate solicita introducerea unor terti in proces s.a.m.d. Mai jos puteti citi si o opinie doctrinara.
Expresia "nu poate pune concluzii" trebuie inteleasa ca se refera la imposibilitatea mandatarului neavocat de a pune concluzii in fond. Daca acestui mandatar i s-ar cere ca la fiecare termen sa puna concluzii prin avocat, adica sa-si exprime punctul de vedere numai prin avocat, reprezentarea printr-o persoana necalificata si care nu se afla in nici una din situatiile de exceptie prevazute la art. 68, alin. (5) si (6) si art. 70 Cod procedura civila, ar fi complet lipsita de eficienta.

Mihaela Tabarca - Drept procesual civil, vol. I, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2005, p. 207
Multumesc frumos pentru lamuriri.
daca vreti sa puneti concluzii si pe fond , incercati o interventie accesorie in favoarea celui care v-a dat mandatul, asta insa numai daca puteti justifica un interes personal pt. ca acesta sa castige procesul